Odmrażanie w kościele...

Myślę, że wielu się cieszy z tego, że coraz więcej osób może przychodzić do kościoła na Msze święte i nabożeństwa. Wiadomo, że również w kościołach obowiązują zasady tzw. dystansowania, czyli odległości między osobami. W naszym winowskim kościele od niedzieli 17 maja może być 63 osoby (1 osoba na 10 metrów kwadratowych).

Cieszę się również z tego, że przy ołtarzu mogą być osoby niezależnie od wieku, czyli również ministranci, kandydaci i lektorzy. Oczywiście dbając o zasady bezpieczeństwa i higieny.

Poniżej zamieszczam treść dekretu ks. bpa Andrzeja Czai:

W trosce o zdrowie wiernych w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii i w nawiązaniu do zapowiedzi przedstawicieli Rządu RP, pozostawiając w mocy postanowienia Dekretu z dnia 29 kwietnia 2020 roku (nr 17/2020/A/KNC-K), które nie zostały ujęte w niniejszym Dekrecie, z dniem 17 maja br. na terenie Diecezji Opolskiej postanawiam, co następuje.

1. W obrzędach kultu religijnego wewnątrz kościoła może brać udział nie więcej niż jedna osoba na 10 m2.

2. Znosi się ograniczenia wieku służby liturgicznej.

3. Odwołuję zakazy, którymi objęci byli księża emeryci.

Postanowienia dodatkowe:

1. Msza Krzyżma odbędzie 4 czerwca 2020 roku o godzinie 10.00 w katedrze opolskiej. Szczegółowe informacje w tej sprawie podane zostaną w komentarzu do Dekretu.

2. Odwołuje się tegoroczne Emaus kapłańskie.